Šestice sportovních klubů kritizuje systém školních poukázek. Nebude je akceptovat a nově se chce podílet na sportovní strategii města

Minimálně šest významných sportovní klubů v Chomutově nebude přijímat finanční poukázky, které se od poloviny září chystá město vydávat školákům. BK Levharti Chomutov, fotbalový Junior Chomutov, Florbal Chomutov, Piráti Chomutov, Czech wrestling Chomutov a plavecký oddíl TJ Slávie Chomutov se dohodli na jednotném postupu a poukázky odmítli. Důvodem je takřka nulová informovanost sportovních klubů ze strany města, nejednotnost výkladu při použití poukázky a s tím spojená obava o negativní dopad do rozpočtů klubů. „V tomto týdnu začne nový školní rok a sportovní kluby k dnešnímu dni nikdo z vedení města nekontaktoval, aby nám vysvětlil, jak máme s poukazy nakládat. V kontextu s některými předchozími vyjádřeními, vnímáme tento poukázkový systém spíše jako kroužkovné, nikoliv jako efektivní nástroj na podporu sportování dětí,” vysvětlují zástupci sportovních klubů.

 

Sportovním klubům se dále nelíbí, že se nepodílely na samotném vzniku nového systému. „Vidíme tam celou řadu nedostatků a v praxi obtížně proveditelných úkonů. Většina administrativních nákladů jde k tíži klubů. Ty navíc do poslední chvíle netuší, kolik svěřenců se u nich rozhodne poukázku uplatnit. Takový systém je skutečně vhodný spíše pro menší kroužky,” upřesňují a dodávají: „Sportovní kluby potřebují mít ke své existenci a dalšímu rozvoji jasně definovanou podporu. Úplně nejlépe s větším časovým přesahem. Když to hodně zjednodušíme, tak kroužek keramiky pro patnáct dětí můžete na jedno školní pololetí zavřít a pak znovu otevřít. Sportovní klub, kde své dovednosti rozvíjí mnohdy i několik stovek dětí, si takový přístup dovolit nemůže.”

 

Zástupci klubů by navíc chtěli připravit strategii sportovního rozvoje celého města. „Chomutov má velmi dobrou sportovní infrastrukturu, rádi bychom přinesli nové sportovní vize i cesty, jak jich dosáhnout. Chceme se ve spolupráci s vedením města aktivně podílet na tom, aby všichni úspěšní byli ještě úspěšnějšími a ti další měli ideální možnosti svých vysněných úspěchů brzy dosáhnout,” uzavírají jednohlasně zástupci šesti sportovních klubů a vybízí další oddíly, aby je následovaly.

 

Jednotlivé kluby zastupují tito představitelé:

 

BK Levharti Chomutov – Petr Drobný, Jakub Kadlec

Junior Chomutov – Bc. Lukáš Lípa

Florbal Chomutov – Ing. Martin Bocian

Piráti Chomutov – David Dinda, Stanislav Mikšovic

Czech Wrestling Chomutov – Mgr. Tomáš Douda

TJ Slávie Chomutov – Radek Šilhan